Home | About | Art & Lit | Entertainment | Food | Map | Contact Us  

September 29, 2019
11 AM to 5 PM
Saint Joseph, Minnesota
I see little of more importance to the future of our country and
 our civilization than full recognition of the place of the artist.
- John F. Kennedy

Thank you for supporting our artists.

 Millstream Art



Artist Information for 2018

2018
Artists and Authors

*New to Millstream
Click on thumbnails for detailed photos.

Booth map

Ann Aas
Chanhassen MN
Jewelry
Booth #25
Website
  David Barthel
Sauk Rapids MN
Photography
Booth #22
Website

Sheila Bayle*
Eagan MN
Jewelry
Booth #53
  Mary Bruno
Saint Joseph MN
Printmaking
Booth #55
Website
Mike Carlson
Cokato MN
Glass
Booth #11
  John Caughlin
Saint Cloud MN
Photography
Booth #20
Website
Joel Cherrico
Saint Joseph MN
Ceramics
Booth #50
Website
    Linda Clayton*
Minneapolis MN
Oil/Acrylic
Booth #7

Website
Roxanne Cota
Saint Cloud MN
Ceramics
Booth #19
  Mary Ila Duntemann
Minneapolis MN
Glass
Booth #51

Website
Gary Rex Erickson
Coon Rapids MN

Jewelry
Booth #23
  Michele Feriancek
Saint Joseph MN
Oil
Booth #2
Website
Best in Show, 2nd Place
Andrew Fiore*
Foley MN
Photography
Booth #47
Website
  Katherine Fletcher
Avon MN
Textiles
Booth #17
Quay Flom
Duluth MN
Jewelry
Booth #40
Website
  Henry & Wyatt Galinski*
Elk River MN
Ceramics
Booth #24
Loso Legacy Award**
David Glenn
Saint Augusta MN
Ceramics
Booth #42
  Mary Gohman
Saint Cloud MN

Jewelry
Booth #3
Website
Sandra Haff*
Minneapolis MN
Textiles
Booth #46
  Spencer Hahne
Virginia MN
Oil
Booth #48
Peder Hegland
Sartell MN
Ceramics
Booth #44
Website
  Anita Jacobson
Sartell MN

Folk Art/Textiles
Booth #35
Nicholas Jennings*
Saint Cloud MN
Folk Art
Booth #8

Website
  Julie Jensen
Shafer MN
Jewelry
Booth #28
Website
Aryn & Courtney Kern
Little Falls MN
Wood
Booth #49
Website
    Camille Knutson*
Excelsior MN
Jewelry
Booth #15
Website
Kerry Kupferschmidt*
Saint Cloud MN
Watercolor/Acrylic
Booth #41
  Alyssa Laws*
Saint Cloud MN
Acrylic
Booth #43
Website
Stuart Lenz
Roseville MN
Metal
Booth #26
  Stanley Leonard*
Woodbury MN
Woodcut Prints
Booth #9
Website
Best in Show, 1st Place
Abby Lingle
Milaca MN
Ceramics
Booth #14
Website
 
  Genevieve Loso
Minneapolis MN
Ceramics
Booth #4
Lou Lou
Minneapolis MN
Acrylics/Jewelry
Booth #36
Website
  Gayle Martens
Spicer MN
Jewelry
Booth #31
Website
Brady McLearen
Minneapolis MN
Ceramics
Booth #54
Website
Best in Show, 3rd Place
  Kathy & Frank Melton
Sarona WI
Glass
Booth #37
Bruce Miller*
Sartell MN
Jewelry
Booth #10
Website
     
Desi Murphy
Saint Cloud MN 
Ceramics
Booth #34
  Rick & Deb Murphy
Osakis MN
Metal
Booth #13
2018 Fan Favorite
Randy Nelson
Golden Valley
Ceramics
Booth #30
  Jeri Olson-McCoy
Saint Cloud MN
Textiles
Booth #32
Jim Poff
Saint Joseph, MN
Watercolor/Mixed media
Booth #33
  Vince Quast*
Shakopee MN
Photography
Booth #5
Website
Ken Ramler*
Sartell MN
Wood
Booth #18
  Ann Ringness
Saint Cloud MN
Textiles
Booth #29
Website
Jurema Silva
Cold Spring MN

Jewelry
Booth #45
  John Steger
Shakopee MN
Ceramics
Booth #27
Website
Jon Thompson / Karla Mikkelson
Alexandria MN

Jewelry
Booth #38
Website
  Barb Troje
Ottertail MN
Folk Art/Candles
Booth #1
Andrew & Katherine Webster
Saint Cloud MN
Ceramics
Booth #6
Website 
  Geoffrey Welles
Howard Lake MN
Pen & Ink/Watercolor
Booth #21
Website 
Sara Williams
Saint Cloud MN
Textiles
Booth #16
  Melinda Wolff*
Saint Paul MN
Wood/Jewelry
Booth #52
Website
Rebekah Zivicki*
Eden Prairie MN
Photography
Booth #39
Website
     

 

*New to Millstream

**The Loso Legacy Award is given annually to an emerging ceramics artist in honor of potter, teacher, and longtime Millstream artist, Jim Loso.
Possible candidates are selected from among the pool of accepted ceramics artists and their booth is sponsored by Mrs. Jean Loso.

 

The Book End
(Authors and Poets)
Jessie Chandler
St. Joseph MN
  Ken & Mary Czech*
St. Cloud MN
Paul Legler
Mpls MN
  Marcia Neely*
St. Cloud MN
Kelly Radi*
Minneapolis MN
  Nikki Rajals*
Rockville MN
Larry Schug
Avon MN
Gene Stark
Glenwood MN


Artists by Medium
Ceramics - Booth # Painting/Drawing - Booth # Metal - Booth #
Joel Cherrico #50 Linda Clayton #7 Stuart Lenz #26
Roxanne Cota #19 Michele Feriancek #2 Rick Murphy #13
Henry & Wyatt Galinski #24 Spencer Hahne #48  
David Glenn #42 Kerry Kupferschmidt # Printmaking - Booth #
Peder Hegland #44 Alyssa Laws #43 Mary C Bruno #55
Abby Lingle #14 Lou Lou #36 Stanley Leonard #9
Genevieve Loso #4 Jim Poff #33  
Brady McLearen #54 Geoffrey Welles #21 Jewelry - Booth #
Desi Murphy #34   Ann Aas #25
Randy Nelson #30 Folk Art - Booth # Sheila Bayle #53
John Steger #27 Anita Jacobson #35 Gary Erickson #23
Andrew Webster #6 Nicholas Jennings #8 Quay Flom #40
  Barbara Troje #1 Mary Gohman #3
Photography - Booth # Julie Jensen #28
David Barthel #22 Wood - Booth # Camille Knutson #15
John Caughlin #20 Aryn & Courtney Kern #49 Gayle Martens #31
Andrew Fiore #47 Ken Ramler #18 Bruce Miller #10
Vince Quast #5   Jurema Silva #45
Rebekah Zivicki #39 Textiles - Booth # Jon Thompson #38
Katherine Fletcher #17 Melinda Wolff #52
Glass - Booth # Sandra Haff #46  
Mike Carlson #11 Jeri Olson-McCoy #32  
Mary Ila Duntemann #51 Ann Ringness #29
Kathy Melton #37 Sara Williams #16  
     

Click here for artist information.

Artist Contact
millstream@millstreamartsfestival.org

Millstream Arts Festival
P.O. Box 448    St. Joseph, MN 56374
millstream@millstreamartsfestival.org